Gün 
 Saat 
 Dakika 
 Saniye 

COVID-19

Tarih: 12.04.2020 18:33
COVID-19
Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Koronavirüs hakkında merak edilen tüm bilgileri bu yazımızda topladık. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Evde kalmak koronavirüs ile mücadelenin en önemli

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Koronavirüs hakkında merak edilen tüm bilgileri bu yazımızda topladık. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Evde kalmak koronavirüs ile mücadelenin en önemli unsurlarından. Kendinizi ve tüm sevdiklerinizi korumak için #evdekal!

Corona Virüs Nedir?
SARS-CoV-2 ya da diğer adıyla Wuhan zatürresi diye bilinen viral bir enfeksiyon hastalığı olan ve henüz hali hazırda ilacı bulunamamış bir virüs türüdür. Corona virüsü insanlara ve hayvanlara birçok yoldan bulaşıp bulunduğu konağı tahribata sürükleyerek ölümüne yol açabilir. Hastalığın kuluçka süresi 14 - 24 gündür. Yani bu demek oluyor ki, hastalığın kişiye enfekte olmasından sonra belirti veya semptomların ortaya çıkma  süresi 24 günü buluyor ve bu da kişilerin kendilerini sağlıklı sandığı aslında taşıyıcı olmasına ya da primer Covid vakası olmasına sebep oluyor.  

Corona Virüsü Olduğum Nasıl Anlaşılır?
Öncelikle virüsün bulaştığı kişi veya kişilerin %90’ında  yüksek febril (ateş), %80’inde öksürük, %20’sinde nefes darlığı ve %15’inde ise solunum sıkıntısı semptomlarının baş göstermesi virüsün bulaştığı anlamına gelmektedir.  Belirtilen semptomların yaşanmaması için virüsün bulaşma yüzdesini en aza indirgeyecek tedbirler almalıyız.
Virüsün bulaşma yolları nelerdir ? 

Covid-19 virüsü, hava partikülleriyle bir canlıdan bir canlıya, bir canlı varlıktan bir cansıza ve dolaylı yoldan bir canlıya bulaşabilmekte ve cansız ortamlarda uzun süre yaşayabilmektedir. Kişilerin Hapşırma, öksürme, konuşma sırasında etrafa saldığı solunum damlacıkları kontaminasyona sebep olan nedenlerdir. Özellikle toplu taşıma, seyahat, avmler, pazar ve alışveriş meydanları, camiler, okullar gibi insanların kümeler halinde toplu bulunduğu konumlarda bulaşma riski yükselmektedir.  
Epidemiyolojisine baktığımızda ilk olarak Wuhan’da et ve balık tezgahlarında pişmemiş halde satılan ürünlerin, belediye mensuplarının  verdiği 40-50 kişilik yemek davetinde bu pazarlardan alınan ürünlerle yapılan yemekleri yedikten sonra grip benzeri semptomlar göstererek; yüksek ateş, halsizlik, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerle hastaneye kaldırılmaları ile başlamış olup, bir tedavi ya da aşısı olmadığı için de hızla dünyaya yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde de vaka sayısının artış göstermesi ve ölümlerin gerçekleşmesi insanlarda korku, endişe ve paniğe yol açmaktadır. 
Peki birey olarak üzerimize düşen görevler nelerdir ve nasıl korunmalıyız, profilaktik amaçlı neler yapmalıyız?

1) ELLERİN VE VÜCUDUN HİJYENİTESİNE DİKKAT EDİN! 
 Ellerimizi, yüzümüzü ve vücudumuzu sürekli olarak yıkamalıyız ve alkollü dezenfektanla temizlemeliyiz.

2) BULAŞIYI EN AZA İNDİRGEMEYE ÇALIŞIN!  
Ellerimize öksürmemeli ve hapşırmamalıyız bu refleksi kol bölgesine ağzımızı kapatarak kıyafetimize yapmalıyız.  

3) ELDİVEN, MASKE VE KORUYUCU KIYAFET KULLANILMASI 
Toplu taşıma ortamları, okullar, camiler, avm ve benzeri yerlerden uzak durmalı, insanların yoğunlukta olduğu yerlere girmemeliyiz. Eğer bir zorunluluk durumu var ise; mutlaka maske ve eldiven kullanmalıyız. Maske kullanımı ile alakalı olarak da, dışarı çıkanlar ve toplulukta bulunacaklar için, 2 veya 3 katlı maske, hastalarla teması olan kişiler ve primer risk faktörü altındaki kişiler için (sağlık çalışanları vb.) ff tipi dediğimiz maske kullanımı ve buna ek olarak koruyucu gözlük ve koruyucu tek kullanımlık tulumlardan kullanmaları gerekmektedir.  Corona virüsten korunmak için etkili olabilecek birçok ürüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4) BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ TAKVİYELER KULLANIN! 
Bahsettiğimiz virüs, enfekte olan kişilerde grip ya da soğuk algınlığı kadar masum kalmıyor, bunun yanı sıra akciğerleri hedef alarak vücutta  geri dönülemez tahribatlar açarak hastaların nefes almasına engel olup, boğarak öldürüyor. Bu tahribatın bulaştığı insanlardaki yüzdesi tabiki de aynı değil. Örneğin 65 yaşını geçmiş olanlarda, kronik hastalarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ölüm daha kolay gerçekleşiyor.  
Bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmek adına faydalanacağımız, immün ajanların başında C Vitamini, Beta-glukan, Propolis, Kara mürver, Ekinezya, KoenzimQ10, Zerdeçal ve Zencefil gibi doğal terapötik ajanlar yer almaktadır. Bunlardan ayrı ayrı faydalanabilmekle beraber, kombine şekilde bulunan sıvı, kapsül, saşe ve tablet gibi farmasötik şekilleri bulunan takviye edici gıdalardan da fayda sağlanabilir.   
Piyasada bu maddelerle ilgili birçok ürün çıkarılmış durumda, fakat gerçekten içeriği güçlü aynı zamanda salt olarak gördüğümüz birkaç ürünü takipçilerimiz için seçtik. Yazı üstüne tıklayarak ürünleri inceleyebilirsiniz.

Yükleniyor...
Satıcıya Sor 9005523845627